Úvodní stránka » Stožárové rozvodnice

Charakteristika našich stožárových rozvodnic SR

Stožárová rozvodnice je určena pro ocelové bezpaticové a paticové stožáry. Umožňuje propojit silové obvody v trase stožárů do dimenze vodičů 4x35 mm2, dále napojení a jištění svítidla na stožáru. V bezpaticových stožárech se montuje na příčník.

Výhoda našich stožárových rozvodnic spočívá v jejich univerzálnosti (univerzální držák svorkovnice, snadné osazení pojistek, universální příložky z nerezi pro hliníkové a měděné kabely) a dále ve zvětšení povrchových cest mezi fázovými a nulovým vodičem prostřednictvím drážek na izolačním tělese svorkovnice, čímž je snížena možnost elektrického průrazu.

Standardní provedení hlavních svorek všech tří řad rozvodnic umožňuje připojení dvou vodičů průřezu max. 4x35 mm2, (příp. 5x25 mm2) . Pro připojení 3 nebo 4 hlavních kabelů (např. u stožárů na křižovatkách silnic, v rozsáhlejších plochách občanského vybavení – parky, hřbitovy, obchodní střediska apod.), jsou určeny rozvodnice v odbočném provedení (na hlavní svornici jsou přišroubovány odbočné svorky, t.j. prodloužené příložky a na ně vystrojen kompletní duplicitní svorkový spoj).

Jednotlivé svorky jsou uspořádány tak, že umožňují použití nástrčkového klíče, kterým se snadno dosáhne potřebného silového momentu při utahování a tak je zajištěn optimální přechodový odpor ve svorkovém spoji. Kontakt vodičů ve svorkovém spoji lze překontrolovat měřením impedanční smyčky. Doporučený utahovací moment pro vodiče do 25 mm2 je 4 N.m (viz protokol EZÚ č. 801 34-01/01)

Naše stožárové rozvodnice se vyrábějí ve třech základních velikostech (řadách).

Řada SR 72 , někdy značená jako SR 48 =

4 svorky, šroub 8mm, použití pro síť TN-C, max. průřez vodiče 35 mm2,

Řada SR 95 , někdy značená jako SR 46 =

4 svorky, šroub 6mm, použití pro síť TN-C, max. průřez vodiče 25 mm2,

Řada SR 56 =

5 svorek, šroub 6mm, použití pro síť TN-S, max. průřez vodiče 25 mm2,

héma sestavení SR) :

1.  Univerzální držák svorkovnice

Je vyroben z ocelové DIN lišty TS35 povrchově upravené galvanickým zinkováním včetně chromátování nebo úprava Sendzimir. Držák je opatřen potřebnými závity, zemnícím a držákovým šroubem.

Jistící prvky jsou použity v násuvném provedení, na podélné ohyby DIN lišty se pomocí fixačních pérek osadí pojistky. Tím je zajištěna přesná poloha pojistek bez použití šroubů a snadná výměna. Tento universální držák je možno použít pro všechny řady a typy našich stožárových rozvodnic.

Tím bylo dosaženo větší variability při praktickém použití  stožárových rozvodnic (viz. schéma sestavení SR).

Nosný držák

Pro osazení pojistkových odpínačů je na universální držák namontován redukční držák, na který jsou osazeny pojistkové odpínače.

držák+redukční držák

Hlavní výhoda tohoto technického řešení je v univerzálnosti držáku, který nahrazuje stávající sortiment držáků izolačního tělesa svorkovnice a navíc zjednodušuje montáž a případnou výměnu pojistek. Další výhodou je jednodušší a méně pracná montáž, protože pojistky je možno při tvarování žil kabelů ve stožáru vyjmout, čímž vznikne větší prostor pro montáž ve stožáru. Pojistky se pouze „nacvaknou“ na ohyby držáku, čímž je odstraněna nutnost šroubování a instalace pojistek je posledním úkonem při montáži stožárových rozvodnic. Stožárové rozvodnice, podle tohoto technického řešení, umožňuje snazší manipulaci v malém prostoru stožáru. Na spodní části universálního držáku je připevněna sběrnicová příložka SVP (viz certifikát EZÚ č. 1150019), která slouží k propojení ochranného vodiče svítidla, ale umožňuje i případné uzemnění patice. Podle použitého průřezu vodičů jsou použity sběrnicové příložky SVP 3 (pro vodiče 0,5-6 mm), SVP 5 (pro vodiče 2,5-10 mm) nebo SVP 7 (pro vodiče 6-25 mm).

Proti korozi jsou kovové prvky, jako universální držák, redukční držák a příložky SVP chráněny zinkováním včetně chromátování.

Zemnící šroub (Z) M8x12 je proveden z nerezové oceli a je automaticky součástí každé rozvodnice, proto jej neuvádíme v označení výrobku.

2. Izolační těleso svorkovnice (ITR)

Je speciální výlisek ze Supraplastu BMC 0420/P006 (801/1420 S-NA), opatřený svorníky M8 nebo M6 a universálními nerezovými příložkami (původně používané příložky z Cu pro měděné vodiče a z Al pro hliníkové vodiče jsou nahrazeny příložkami v provedení nerez, což umožní propojit kabely Al i Cu).

Standardně dodáváme svorkovnice s universálními nerezovými příložkami, na přání zákazníka můžeme dodat rozvodnice s příložkami z hliníku ( jsou použitelné pouze pro Al vodiče).

Horní přítlačné tvarované příložky z nerez oceli nebo hliníku jsou na spodní straně opatřeny vrypy- pro lepší kontakt s vodiči. (viz certifikát EZÚ č.1110949 a protokol o zkoušce č. 102256-01/01)

Velikost tělesa svorkovnice jednotlivých řad je různá

těleso SR 72

- těleso o rozměru 175x32x55mm je čtyřpólové s hlavními šroubovými svorkami se závitem M8, se svorkami U,V,W a PEN. Maximální dimenze hlavních kabelů je 35 mm2.

těleso SR 95

- těleso o rozměru 154x27x50mm je čtyřpólové s hlavními šroubovými svorkami se závitem M6 se svorkami U, V, W, PEN.
Maximální dimenze hlavních kabelů je 25 mm2. Jedná se o zmenšenou variantu rozvodnic SR 72 - má uplatnění zejména ve stožárech s dříky menšího průměru (sadové a parkové), ve kterých jejich menší rozměr umožňuje pohodlnější instalaci a zapojení přívodových kabelů.

těleso SR 56

- je pětipólové s hlavními šroubovými svorkami se závitem M6 na izolačním tělese rozměru 194x27x50 mm se svorkami U, V, W, N a PE.
Maximální dimenze hlavních kabelů je 25 mm2.

ITR

3. Jistící prvky

Stožárové rozvodnice jsou standardně osazovány keramickými spodky E14  nebo EZN25 se závitem E27 + keramické pojistkové vložky  proudová dimenze 6A nebo 10A, případná jiná amperáž je možná na základě objednávky odběratele.

V našich výrobcích používáme tyto jistící prvky :

  • Pojistky E14 – násuvné
  • Pojistky EZN25 – násuvné se závitem E27
  • Pojistkové odpínače jednopólové, max. 32A – používáme OPV (výrobce OEZ) nebo VLC (výrobce ETI, Mersen)
  • svorková pojistka RSP (výrobce Elektro Bečov)

Dále je dle požadavků zákazníka je možná instalace periferních prvků (chrániče, svorky pro místní rozhlas, zásuvky)

používané typy pojistek

KRYTY – zajištění elektrického krytí

Standardně jsou stožárové rozvodnice provedeny bez el. krytí (IP00).
Pomocí krytu vlastního tělesa rozvodnice (KS 8 nebo KS 6) a krytů pojistek E27, EZN 25 a E14 (KP 27, KP 14) zajistíme elektrické krytí vlastního výrobku IP20.
Pro zvýšení krytí na IP44 jsou navíc instalovány gumové lišty

kraty pojistek

 

kryta izolačního tělesa rozvodnice

Na odbočné provedení SR jsou používány zdvojené kryty (KS 80 nebo KS 60).

odbočné provedení SR s krytem

Kryty kromě elektrického krytí také zamezují padání rzi ze stožáru a dalších nečistot na živé části SR.

Na výrobky provedené s kryty prodlužujeme záruční dobu na dvojnásobek, tj. na 48 měsíců.

ATYPY

Kromě základních výrobků uvedených v katalogu vyrábíme různé atypy, podle požadavků zákazníka (viz foto – atypy pro automobilku Nošovice, odbočné SR, kombinace jistících prvků a dalších periferií) nebo též rozvodnice bez nainstalovaných jisticích prvků - odběratel si tak může rozvodnice osadit svými prvky dle vlastní potřeby.

V podstatě jsme schopni v oblasti stožárových rozvodnic vyrobit cokoliv si přejete.

Ke všem výrobkům dodáváme samostatné díly, pro případ výměny nebo opravy.

Všechny naše výrobky jsou chráněny Evropským průmyslovým vzorem, národním užitným vzorem a certifikovány Elektrotechnickým zkušebním ústavem v Praze (EZÚ) – viz katalogový list certifikáty, doklady.

 

NOVINKY

09.04.2018

Certifikáty SR

od ledna 2018 máme v platnosti nové certifikáty EZÚ na naše výrobky

SR72, SR95, SR56 , 400V, 50HZ, 35(25) mm2, IP44

 

Více…

Jaký typ SR používáte nejčaštěji ?